Na czym polega renowacja naczyń liturgicznych?
Z biegiem czasu, ze względu na naturalne zużycie lub uszkodzenia, naczynia liturgiczne mogą wymagać renowacji, aby przywrócić im ich pierwotny blask i znaczenie. W jaki sposób się ją wykonuje i co warto wiedzieć na ten temat?
Co można zrobić ze zużytymi naczyniami liturgicznymi?
Pierwszym krokiem w procesie renowacji naczyń liturgicznych jest dokładna diagnoza ich stanu i analiza materiału, z jakiego zostały wykonane. Naczynia najczęściej wykonywane są z mosiądzu, czasem ze srebra lub miedzi, a wyjątkowo kunsztowne nawet ze złota. Zużywanie się, wpływ kwaśnego środowiska, czy uszkodzenia mechaniczne to tylko niektóre z problemów, z jakimi można się spotkać. Diagnoza pozwala na ocenę skali prac renowacyjnych oraz wybór odpowiednich metod. Tego typu usługi często oferują np. zakłady rzemieślnicze takie jak Zakład Brązowniczy Bielińscy czy inni producenci tabernakulum i relikwiarzy. Do ponownego przywrócenia pierwotnego blasku naczynia, należy wykonać szereg operacji. Na początku należy zdemontować detal na poszczególne elementy, następnie zdjąć powłoki dekoracyjne i technologiczne. Kolejnym zabiegiem jest uzupełnienie braków i uszkodzeń i ewentualne przywrócenie oryginalnego kształtu. Każdy metal przed nałożeniem powłoki złota musi zostać precyzyjnie wypolerowany. Następnym etapem jest złocenie galwaniczne, które wykonuje się na uprzednio położonym niklu, który zapewnia dobrą przyczepność dla metali szlachetnych i jednocześnie poprawia głębie połysku. Pozłocone elementy składa się w cały detal, srebro zostaje zalakierowane. Naczynie jest gotowe do ponownego użytku.
Przed oddaniem naczyń do renowacji warto dokładnie je umyć, używając do tego czystą wodę lub małoagresywny detergent i miękka bawełnianą ściereczkę.
Naprawa i odtwarzanie detali naczyń
Jeśli naczynia liturgiczne są uszkodzone lub brakuje im części, kwalifikowani rzemieślnicy mogą przeprowadzić naprawy i odtworzyć detale. Często obejmuje to czynności takie jak np. przywracanie pierwotnego kształtu przez prostowanie, łączenie pękniętych elementów za pomocą lutowania czy odtwarzanie elementów zdobniczych z wykorzystaniem różnych współczesnych metod. Wszystkie te prace wymagają umiejętności, precyzji oraz poszanowania dla historycznej i religijnej wartości naczyń. Warto tego typu zadanie zlecić producentowi tabernakulum i relikwiarzy. Renowacja oryginalnych zdobień jest procesem wymagającym dużej precyzji i wiedzy. Po przeprowadzeniu procesu renowacji istotne okazuje się również zastosowanie odpowiednich środków ochronnych, które pomogą utrzymać naczynia liturgiczne w dobrym stanie na przyszłość.